57 Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej z udziałem strzelca Damiana Pucyka z naszej JS1029 Olecko, ucznia ZSLIZ w Olecku.

6 sierpnia 2022 r. w tradycyjną drogę z Krakowa do Kielc wyruszyli uczestnicy LVII Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Na Oleandrach – w miejscu, z którego 108 lata temu wyruszyła kadrówka – odbyła się patriotyczna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych.

Po krótkiej wizycie w kwaterze legionowej na cmentarzu Rakowickim piechurzy udali się do Michałowic pod Krakowem na uroczystość upamiętniającą obalenie przez żołnierzy Piłsudskiego słupów granicznych państw zaborczych. W dniach 6-12 sierpnia uczestnicy marszu pod wodzą komendanta Dionizego Krawczyńskiego pokonają trasę Kraków – Kielce. Marsz gromadzi co roku młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

5 sierpnia, w przeddzień wymarszu, przed pomnikiem Marszałka i czwórki legionowej w Krakowie odbył się uroczysty apel. Po salwie oddanej z armatki przez braci kurkowych barwny pochód z orkiestrą wojskową przeszedł spod pomnika Piłsudskiego na Rynek Główny, gdzie złożono kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki z 1794 r. Potem marszowa kolumna okrążyła Sukiennice i ul. Grodzką dotarła na Wawel.

W krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów złożono kwiaty przy trumnie ze szczątkami Marszałka oraz na grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, honorowego protektora marszu w latach 2006-2009. Uczestnicy marszu pokonali ponad 120km z Krakowa do Kielc.

W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem „Bez 6 sierpnia 1914 r., nie byłoby 11 listopada 1918 r.”, a mottem 57. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej było zawołanie: „Jedno serce, jeden mundur – służba”.

Chor. ZS Eliza MRZILEK-ŚWIĘCKA, dowódca JS1029 Olecko