ARS, czyli jak dbać o miłość?

Wszyscy wiemy jak trudno rozmawiać z młodzieżą o alkoholu czy narkotykach. Przekonać, że picie alkoholu czy palenie papierosów, używanie innych środków psychoaktywnych  może negatywnie wpływać na zdrowie nie tylko ich, ale również na zdrowie ich dzieci, o których jeszcze nawet nie myślą.

Starając się wesprzeć szkoły w tym trudnym zadaniu Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje od 2013 roku, przygotowany przez dr Krzysztofa Wojcieszka, program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

W naszej szkole program ten realizowany jest już od wielu lat. W obecnej sytuacji pracy zdalnej niestety musimy przeprowadzić go w nieco zmienionej formule. Uczniowie w ramach godziny wychowawczej o tematyce związanej z profilaktyką uzależnień otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych do samodzielnego zapoznania się z nimi.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi informacjami i załącznikami, które skierowane są do uczniów i ich rodziców. Aby zgłębić temat bardziej szczegółowo, można skorzystać ze strony https://gis.gov.pl/oswiata/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc-nowoczesna-edukacja-dla-mlodziezy-ponadgimnazjalnej-z-zakresu-profilaktyki-uzaleznien/ .

Program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze), adresowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Założeniem programu jest wzbudzenie u młodzieży refleksji nad ważnymi dla nich wartościami.
Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwołanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość, a mniej do dotychczas stosowanych motywów w rodzaju zdrowia jako takiego lub wolności jako takiej. Zdrowie i wolność są tu rozumiane jako elementy sprzyjające odpowiedzialnej miłości oraz zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi kolejnego pokolenia. Program ARS oparty jest na kombinacji składającej się z wiodących strategii profilaktycznych (klaryfikowania wartości, modyfikowania błędnych przekonań, rozwijania umiejętności życiowych, budowania więzi ze wspólnotą szkolną/ rodzinną) oraz przekazu istotnych informacji, czyli strategii uzupełniającej (informacyjnej).

Materiał edukacyjno-informacyjny, na podstawie materiałów programu „ARS, jak dbać o miłość zebrała, opracowała i dostosowała Cecylia Chilińska- pedagog szkolny w ZSLiZ w Olecku.

Autor: Cecylia Chilińska - pedagog szkolny