Kontakt

tel. 87 520 22 51

fax 87 520 22 52


zsliz.olecko1@gmail.com

 

19-400 Olecko

ul. Gołdapska 29

 

Szkolenie dla koordynatorów CWKM i OPWZEGRZE

 Przez dwa dni  trwało szkolenie dla nauczycieli ze szkół prowadzących klasy mundurowe, współpracujących z Ministerstwem  Obrony Narodowej

Podczas intensywnego szkolenia01-02.10.2020 rozmawialiśmy między innymi o realizacji programu szkolenia w szkole, współpracy z jednostkami patronackimi, mówiliśmy o zadaniach i obowiązkach koordynatorów, funkcjonowaniu  OPW i CWKM w relacji z resortem Ministerstwo Obrony Narodowej, efektywnej komunikacji z uczniem ale również i komunikacji zewnętrznej szkoły.

Dwa dni szkolenia zakończyły zajęcia pokazowe.

Naszą szkołę reprezentowała nauczycielka przedmiotu edukacja wojskowa oraz przygotowania wojskowego ppor. Eliza Mrzilek-Święcka.

https://www.facebook.com/ZostanZolnierzem/videos/3429389143747974

Przypomnijmy, iż Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych od tego roku zaczyna realizację programu w Oddziałach Przygotowania Wojskowego. To nowe rozwiązanie oświatowe. Za jego realizację odpowiadają organy prowadzące szkoły. Program nauczania obejmie szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum ogólnokształcącego i klasach I–IV technikum, w trakcie którego będą realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Będą one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. Liczba uczniów w oddziale przygotowania wojskowego w danym roku szkolnym wynosić będzie nie więcej niż 30. Program obejmie cztery podstawowe bloki tematyczne:

  • szkolenie bojowe (w tym m.in. taktykę,
  • szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obronę przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe);
  • szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa);
  • szkolenie z wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych); podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP).

 

W programie w tym roku szkolnym weźmie udział 130 oddziałów. Zainteresowanie było jednak dużo większe. Nic dziwnego – to pierwsze takie kompleksowe rozwiązanie edukacyjne dla młodzieży zainteresowanej wojskowością i chcącej podnosić swoje kwalifikacje z myślą o ewentualnej służbie wojskowej. Dodatkowo MON stworzył bardzo korzystne warunki dla uczestników programu. Resort ma możliwość udzielania dotacji celowej organowi prowadzącemu szkołę. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup wyposażenia specjalistycznego czy jednolitych ubiorów dla uczniów, ale też na inwestycje służące prowadzeniu zajęć wynikających z programu szkolenia.

Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem, czego konsekwencją będzie uzyskanie przez uczniów konkretnych korzyści takich jak: możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, a w konsekwencji pozostanie żołnierzem rezerw osobowych SZ RP lub wstąpienie do czynnej służby wojskowej, a także aplikowanie na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji). Siłom Zbrojnym RP zapewni to przede wszystkim zwiększenie rezerw osobowych.

Nie pozostaje nam nic innego, jak wszystkim uczniom z OPW – a także tym, z Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych – życzyć udanego rozpoczęcia roku szkolnego, nieustającej pasji w zdobywaniu wiedzy, wspaniałych ocen i prawdziwe koleżeńskiej atmosfery.

WYKAZ SZKÓŁ, KTÓRE OTRZYMAŁY ZEZWOLENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ NA UTWORZENIE W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 ODDZIAŁÓW PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO:

http://bityl.pl/fEwkO

 

Autor: Eliza Mrzilek-Święcka