STRZELCY ZWIĄZKU STRZELECKIEGO OSW OBCHODZĄ SWOJE 110- LECIE

23 kwietnia 1910 został oficjalnie zarejestrowany Związek Strzelecki. Oficjalnie jako organizacja sportowa w zaborze austriackim, a faktycznie  paramilitarna, cieszyła się poparciem austriackich czynników wojskowych, ale niechęcią cywilnej biurokracji.

Za zalegalizowaną we Lwowie organizacją, stał tajny, polski Związek Walki Czynnej na czele z Józefem Piłsudskim i Kazimierzem Sosnkowskim. Związek Strzelecki, przystąpił do szkolenia polskich kadr wojskowych, w obliczu nadchodzącego konfliktu pomiędzy Austro-Węgrami i Prusami a Rosją. Na początku Związkowi szefował Wydział Związku Strzeleckiego, w skład którego weszli m.in. Władysław Sikorski (Prezes Związku Strzeleckiego), Medard Downarowicz, Aleksander Litwinowicz, Kazimierz Sosnkowski, Gustaw Daniłowski i Hipolit Śliwiński. W istocie był to zakonspirowany Wydział Związku Walki Czynnej (w roku 1912 zastąpiony Radą Główną ZWC) podległy Józefowi Piłsudskiemu i Kazimierzowi Sosnkowskiemu. Wobec niechęci władz austriackich do ujednolicenia ruchu strzeleckiego, związek zafunkcjonował w Galicji zachodniej (od 1 grudnia 1910 r)., jako Towarzystwo Sportow0-Gimnastyczne „Strzelec”, a także potem Towarzystwo Sportowe „Strzelec” lub potocznie „Strzelec”), na czele z Prezesem Włodzimierzem Tetmajerem. Na początku I wojny światowej członkowie ruchu strzeleckiego stanowili trzon tworzących się: Legionów Polskich oraz Polskiej Organizacji Wojskowej. W II Rzeczpospolitej, skupiając się na konspiracyjnych początkach organizacji, celebrowano powstanie Związku Walki Czynnej (1908 r.), w tej dacie upatrując rzeczywistego powstania ruchu strzeleckiego.
Związek Strzelecki OSW wciąż kontynuuje piękne tradycje aktywnie działając w całym kraju. Oprócz obchodzonej rocznicy 110-lecia  powstania ZW STRZELEC świętowaliśmy zarazem 25-lecie powstania Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo. Z tej okazji w internacie szkoły można było obejrzeć wystawę poświęconą działalności grajewskiego strzelca. Natomiast Jednostka Strzelecka 1029 Olecko działa już 5 lat!

Autor: Eliza Mrzilek-Święcka