„PRZYSTANEK GRECJA NA DRODZE DO ROZWOJU”

W dniach 30.05-11.06.2021 r. uczniowie ZSLiZ przebywali na praktykach zagranicznych w Grecji. Wyjazd był efektem realizowanego projektu pt. „Przystanek Grecja na drodze do rozwoju”, finansowany ze środków Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. W projekcie wzięli udział uczniowie kształcący się w różnych zawodach, tj. technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik oraz technik hotelarstwa.

Podczas praktyk zagranicznych uczniowie zdobywali kompetencje zawodowe, współpracowali w grupie,  ćwiczyli swoje umiejętności językowe w codziennej komunikacji. 32. uczestników skorzystało z szansy zdobycia doświadczenia na poziomie europejskim, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Cała grupa zakwaterowana była w hotelu Golden Sun w miejscowości Nea Mesangala nad samym Morzem Egejskim. Plaża, lazurowy kolor morza oraz promienne słońce to dodatkowy atut wyjazdu, z którego wszyscy korzystali. Ponadto 4 wycieczki kulturoznawcze: do Pantaleimonas - górskiej miejscowości, do prawosławnego klasztoru położonego na masywie skalnym Meteorów, do Salonik, drugiego co do wielkości miasta w Grecji oraz rejs na wyspę Sciathos, na której kręcone były sceny do filmu „Mamma Mia”. Przy okazji wycieczki na Sciathos spędziliśmy czas na jednej z najpiękniejszych plaż o nazwie Koukounaries. Wycieczki kulturoznawcze pozwoliły na poznanie tego przepięknego kraju i jego ciekawej historii. Uczestnicy wyjazdu tak wspominają pobyt w Grecji:

„Projekt „Przystanek Grecja na drodze do rozwoju” spełnił moje oczekiwania w 100%. Nauczyłam się kultury i obyczajów w obcym kraju, poznałam tajniki tamtejszej kuchni i na pewno wykorzystam tę wiedzę w przyszłości.”

Magdalena z 3TŻ

„Cieszę się, że mogłam wziąć udział w projekcie „Przystanek Grecja”. Piękne widoki oraz cudowni ludzie, którzy nauczyli mnie współpracy i przygotowali do zawodu hotelarza.”

Klaudia z 2 TM4

„Bardzo się cieszę, że udało mi się dostać na ten wyjazd. Było to super przeżycie dla mnie, jak i dla innych uczestników. Zobaczyłam jak żyje się w innym kraju, poznałam panujące tam zwyczaje i zasady. Z wielką chęcią pojechałabym tam jeszcze raz!”

Martyna z 2 TL4

Nie żałuję, że wzięłam udział w tym projekcie, ponieważ poznałam piękna kulturę, obyczaje, muzykę , tańce, no i oczywiście zobaczyłam piękne morze i góry. Wszyscy, którzy mają szansę w przyszłym roku nie powinni marnować takiej okazji i wykorzystać ją.”

Kinga z 3 TLR

„Wyjazd do Grecji był bardzo fajną przygodą. Zobaczyłem bardzo ładne tereny i jakby się dało, pojechałbym jeszcze raz. Ocena 10/10”

Daniel z 3 TLR

Jak wynika z powyższych komentarzy przez cały pobyt wszystkim udzielały się pogodne nastroje, towarzyszyła dobra zabawa i niebiański klimat, których nie zmąciła wielogodzinna podróż, ponieważ przekonaliśmy się, że było warto.

Autor: Marzena Wiszniewska