Wielkanocne warsztaty – 02.04.2023 r.

Wielkanoc zawsze pobudza nas do działania. Oprócz przeżyć religijnych, duchowych to też oznaka nadchodzącej wiosny. To czas porządków, to czas wymiatania zimowych mroków na rzecz budzącego się wokół życia i światła. Święto Zmartwychwstania Pańskiego to też czas kolorowych pisanek, cukrowych baranków, bazi w wazonach, mazurków na stołach i żurku w talerzach.

Aby móc cieszyć się smakiem i wyjątkową chwilą, trzeba się tego nauczyć! Któż zrobi to lepiej niż profesjonalne gospodynie z ogromna wiedzą i doświadczeniem? Nasi uczniowie oraz zaproszona młodzież z zaprzyjaźnionych szkół pobierała fachową wiedzę od pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Babczanki” oraz od mistrzyni w rękodzielnictwie, pani Jadwigi Wasilewskiej.

Pod bacznym okiem pani Jadwigi powstawały pisanki zdobione woskiem. Ileż było emocji! Malowanie jajek wcale nie jest prostym zajęciem. Liczy się precyzja i kreatywność. Wianuszek zainteresowanych i pochłoniętych pracą uczniów był ciągle bardzo zbity, a opiekunowie zaglądając przez ramię czekali na swoją kolej. Każdy chciał mieć pisankę na swój świąteczny stół!

Zdobienie mazurków, to już było zajęcie dla zaproszonych gości. Sypały się migdały, orzechy, kandyzowane owoce, a wszystko przybierało misterne wzorki wzmagając apetyt na słodkie wypieki.

Gospodynie „Babczanki” zaserwowały prawdziwy wielkanocny żurek. Nasi uczniowie zaangażowali się w pomoc bardzo intensywnie – każdy chciał w swoim domu podać potrawę, której wykonania nauczył się od najlepszych. Na koniec odbyła się oczywiście wspólna degustacja pyszności! Podany w chlebku żurek smakuje chyba jakoś lepiej, a ubrudzone kajmakiem palce nie kleją się jakoś specjalnie… Święta jednak mają swoją magię!

Serdecznie dziękujemy paniom Elżbiecie Sejwie i Barbarze Skindziul z Koła Gospodyń Wiejskich „Babczanki” za poświęcenie swego przedświątecznego czasu, cierpliwość i wspaniałe zaprezentowanie nam umiejętności w gotowaniu żurku!

Dziękujemy nieocenionej pani Jadwidze Wasilewskiej za naukę tworzenia pisanek oraz państwu Małgorzacie i Grzegorzowi Kułakom z Piekarni Kajzerka za podarowanie prześlicznych i pysznych chlebków do żurku.

Dziękujemy! To dzięki Wam te warsztaty miały wspaniały klimat i wprawiły wszystkich w świąteczną atmosferę.

Autor: Ewa Urbanowicz